Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Nová výrobná hala KEESTRACK v Šternberku - Viac miesta, viac možností


Viac ako 500 hostí – predstaviteľov samosprávy, distribútorov, zákazníkov a dodávateľov – oslavovalo spoločne s firmou Keestrack GRAND OPENING novú výrobnú halu v českej pobočke Keestrack – CZ v Šternberku. Nový komplex veľkosti 8 740 m² ukončuje druhú fázu dlhodobého rozvoja hlavného výrobného závodu KEESTRACK.

Keestrack dnes

Ako nezávislú rodinnú medzinárodnú firmu Keestrack vedú majitelia Kees Hoogendoorn a jeho manželka Annet Schoenmaker. Sídlo spoločnosti je v belgickom Bilzene. Spoločnosť priamo zamestnáva viac ako 700 zamestnancov vo svojich medzinárodných výrobných závodoch, distribučných a servisných podnikoch. Dnes je firma KEESTRACK obchodne a servisne zastúpená vo viac ako 50 krajinách na všetkých kontinentoch, s viac než 75 distribučnými a servisnými strediskami.

Technologicky sa Keestrack špecializuje na mobilné pásové vyhotovenie strojov, ktoré sú ľahko prepravovateľné s hmotnosťou od 15 do 75 t. Tieto stroje sa používajú v lomoch, pieskovňach, baniach i pri recyklácii stavebného odpadu.

Súčasné portfólio strojov KEESTRACK ponúka 22 rôznych modelov, v šiestich výrobných halách, pokrývajúcich všetky zásadné drviace a triediace technológie. Úspešná marketingová stratégia, zameraná na komplexné dodávky mobilných pásových zariadení, bola v posledných rokoch doplnená o dieselovo-elektrický koncept pohonov strojov významne šetriacich prevádzkové náklady. Vďaka tomu sa značka Keestrack stala synonymom pre nízke prevádzkové náklady a má veľký úspech u zákazníkov. Za rok 2018 sa očakáva obrat spoločnosti okolo 100 miliónov eur (2,5 miliardy CZK) .


Úspešná „česká cesta“

Založenie predajnej a servisnej firmy v roku 1988 bol prvý míľnik na dlhej ceste. Ďalším významným prelomom bol vývoj a výroba svetovo prvého stroja typu hrubotriediča v roku 1996. Týmto revolučným hrubotriedičom, nazývaným 4518, Kees Hoogendoorn perfektne vycítil urgentnú požiadavku zákazníka na robustnosť a flexibilitu strojov. Hoci jeho koncept bol neskôr často napodobňovaný vo všetkých moderných mobilných drvičoch a triedičoch, vo svojej dobe bol tento koncept na míle vzdialený v tom čase štandardným polomobilným kolesovým strojom. Tým, že žiadny ďalší výrobca nevidel v Hoogendoornovom nápade skrytý potenciál, vznikol ďalší míľnik vlastnej výroby Keestrack, ktorá sa začala s malým, ale stále rastúcim počtom vyrobených strojov vo vlastnej výrobe.

Ďalším významným míľnikom bolo založenie veľkovýroby v roku 2001, keď Keestrack otvoril svoj prvý vlastný výrobný závod v Šternberku. Umiestnenie do stredu Európy perfektne kombinuje ideálne logistické nároky s dlhou tradíciou v strojárstve. Firma v Šternberku začínala s piatimi zamestnancami vrátane výrobného a logistického špecialistu pána Waltera Kaisera – dnešného riaditeľa Keestrack – CZ. Novozaložený výrobný závod prevzal výrobu najprv triedičov a neskôr aj drvičov (2004).

Krátko po založení výrobného závodu v Šternberku sa výroba rýchlo rozrastá a už v roku 2003 je zamestnaných 100 pracovníkov a v roku 2005 už 250. V úzkej spolupráci s riaditeľstvom v belgickom Bilzene dáva vedenie silný dôraz na vlastný vývoj a neustále investície do moderného technologického parku. V prvej dekáde Šternberk vyrábal stroje nielen pre globálny trh, ale tiež podporoval predaj veľmi kvalitným celosvetovým servisom. To si vyžadovalo efektívnu logistiku pre náhradné diely. Z globálnych potrieb zákazníkov vznikla nutnosť decentralizovať výrobné kapacity, preto v roku 2007 vzniká ďalšia výrobný závod v čínskom Chuhzou.

Viac miesta pre nové výzvy

V roku 2010 Keestrack kupuje talianskeho výrobcu čeľusťových drvičov OM Track. Neustále vylepšovanie existujúceho výrobného radu a doplnenie o nové technológie prinášajú nové výzvy pre výrobný závod v Šternberku. Ako reakcia na ďalší (druhý) výrobný závod v Európe v talianskom Ponzane sa opäť masívne investuje do moderných technológií tak, aby bol Keestrack schopný vyrobiť všetky komponenty sám. V roku 2009 Keestrack zavádza v Šternberku protikoróznu zinkofosfátovú práškovú nanolakovňu, poskytujúcu vysokokvalitné a trvalé povrchy na všetkých komponentoch.

Prvá časť expanzie výrobných priestorov bola otvorená začiatkom roku 2016. Na 5-hektárovom pozemku vyrástla vo farbách Keestracku moderná hala s rozlohou 5 000 m². Druhá časť expanzie z plánovaných troch fáz pridáva v 2018 k celkovej výrobnej kapacite ďalších 8 740 m² moderných výrobných priestorov.

Oba nové komplexy s celkovou investíciou 6 miliónov eur (154 miliónov CZK) ponúkajú najmodernejšie pracovné prostredie pre súčasných 480 zamestnancov. Optimalizovaný výrobný proces zásadne zlepšuje pracovný postup a významne znižuje časovú náročnosť výroby strojov Keestrack. Ako príklad, v porovnaní s minulým výrobným procesom sa usporí až 30 % montážnej práce podľa typu stroja na novej montážnej linke hrubotriedičov K3-K6 a tiež nového tridsaťtonového odrazového drviča R3e.

Na Grand Opening výrobných priestorov v Šternberku predstavitelia firmy Keestrack obnovujú svoj záväzok k výrobnému závodu v Šternberku ako k hlavnému výrobnému centru, a potvrdzujú, že v krátkom čase sa začne 3. fáza expanzie výrobných priestorov tak, aby na prelome roku 2019/2020 mali výrobné haly v Šternberku celkovú rozlohu viac ako 35 000 m². www.keestrack.com 

www.kees.cz

Fotogaléria k článku