Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Milióny kilometrov ciest a diaľnic dnes nesú pečať značky BOMAG


Nebolo to tak dávno, presnejšie v roku 1957, keď páni Karl Heinz Schwamborn a Benno Kaltenegger založili na brehu rieky Rýn v mestečku BOPPARD firmu BOpparder MAchinenbau – Gesellschaft, mbH, ktorá vyrobila prvý ručne vedený tandemový valec BOMAG. Odvtedy až do dnešných čias sa datuje úspešný rozvoj a progres značky BOMAG. Značka BOMAG je známa zákazníkom po celom svete najmä vďaka hutniacim strojom, ako sú kompaktory komunálneho odpadu, zemné a tandemové valce, ľahká hutniaca technika. Po integrovaní firmy BOMAG do skupiny FAYAT v roku 2004 sa otvorili pre značku BOMAG nové možnosti – doplniť úspešné portfólio tandemových valcov na hutnenie živičných zmesí o finišery na kladenie živičných zmesí a cestných fréz.  

Cestné finišery

Firma BOMAG sa po začlenení do skupiny FAYAT od roku 2004 aktívne venuje vývoju a výrobe širokého radu cestných finišerov na pokladanie asfaltových zmesí. Robí tak cieľavedome, s ohľadom na aktuálne potreby a trendy v kladení asfaltových zmesí.

MAGMALIFE – maximálna efektívnosť a rýchlosť vyhrievania lišty

BOMAG vyvinul a implementoval do pracovných líšt svojich finišerov elektrický vykurovací systém MAGMALIFE, vyhrievacie špirály uložené vodotesne v hliníkových blokoch. Vďaka tomu sa čas nahriatia pracovnej lišty skrátil o viac než 50 percent. Distribúcia tepla je homogénna po celej ploche spodných plechov lišty. Životnosť vyhrievacích špirál sa predĺžila o viac ako dva roky.

Vysoký komfort obsluhy 

Unikátny patentovaný systém pracovnej plošiny výsuvnej do strán SIDEVIEW eliminuje použitie dvoch výsuvných sedadiel mimo šírky finišera. Namiesto toho používa BOMAG jedno sedadlo, spriahnuté s ovládacím panelom, otočné a posuvné po celej šírke pracovnej plošiny. V najnovších modeloch je navyše ovládanie všetkých dôležitých funkcií umiestnené priamo v pracovných opierkach. Samozrejmosťou je sériové vyhrievané sedadlo obsluhy.

Extrémne rýchla montáž rozširovacích nadstavcov

Potrebujete rozšíriť pracovnú lištu? Pri finišeroch BOMAG vybavených systémom QUICKCOUPLING je to hračka, ktorú zvládnete za pár minút bez použitia zdvíhacieho zariadenia a sami.

Najvyššie predhutnenie lišty vo svojej triede

To, čo zvládnu „zelení“ so špeciálnou lištou s vysokým predhutnením, zvládne BOMAG so štandardným typom pracovnej lišty vybavenou iba jednou súpravou ubíjadiel a vibráciou. Kým reálne dosahované hodnoty predhutnenia štandardných líšt sa pohybujú na úrovni 85 až 89 %, BOMAG lišta S 500 zvládne viac ako 92 %, v niektorých prípadoch až do 95 %.

Cestné frézy

Priam raketový štart sa podaril firme BOMAG v roku 2011 s úplne novým produktom v portfóliu – cestnou frézou BOMAG BM 500. Vyrobená vo výrobnom závode BOPPARD, so zameraním na aktuálne potreby vo svojom segmenteo výrazne nalomila „bielu“ hegemóniu na svetových trhoch. Nasledovali ďalšie úspešné modely so záberom 1 000 až 1 300 mm, neskôr 2 000 a 2 200 mm. Tri frézovacie módy zabezpečujú potrebný výkon v každej v každej situácii. Univerzálnosť týchto fréz je definovaná aj rýchlou výmenou frézovacieho bubna za typovo aj rozmerovo iný bubon.


ION DUST SHIELD

Pri opravách živičných krytov je nevyhnutné vyfrézovať starú vrstvu materiálu a nahradiť ju novou. Frézovanie za studena, hoci s pridaním vody na zníženie prašnosti a použitím vhodného odprašovacieho zariadenia, znižuje prašnosť výrazne, najmä v okolí obsluhy frézy. Ale čo sa deje s malými čiastočkami prachu veľkosti okolo 1 mikrometra? Voľne rozptýlené vo vzduchu „padajú“ rýchlosťou 1 m za 417 minút. To znamená následnú kontamináciu prostredia jemnými nebezpečnými časticami ešte minimálne počas 35 až 40 hodín. BOMAG vyvinul a následne overil v praxi zariadenie ION DUST SHIELD, ktoré pracuje na princípe pozitívnej ionizácie prachových čiastočiek, ktoré sa spájajú do väčších častíc a padajú späť na dopravníkový pás. Praktické overenie účinnosti systému dokázalo zníženie celkovej prašnosti so systémom ION DUST SHIELD až o 80 %!

   www.norwit.sk


Fotogaléria k článku