Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Finále 13. ročníka Strojárskej olympiády a Deň otvorených dverí na Strojníckej fakulte STU


Dňa 13. 2. 2020 sa uskutočnilo finále vedomostnej súťaže Strojárska olympiáda, ktorá vznikla s cieľom zvýšiť povedomie technického vzdelávania v spoločnosti a propagovať technické vzdelávanie vedomostnými súťažami.

Súťaž je určená všetkým študentom stredných škôl, ktorí majú záujem súťažiť a overiť si svoje vedomosti v súťažných oblastiach (matematika, fyzika, strojníctvo a odborné strojárske zameranie), získať zaujímavé poznatky a skúsenosti a bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave ako inšpiráciu na výber vhodnej fakulty, prípadne zaujímavého študijného programu. Strojárska olympiáda je spojená s dňom otvorených dverí a so súťažou Grand Prix, kde študenti stredných škôl mohli bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave. Akcia bola vyvrcholením aktivít zameraných na propagáciou bakalárskeho štúdia na Strojníckej fakulte STU v Bratislave, ktorá by sa nebola uskutočnila bez pomoci našich partnerov z priemyslu, a to hlavne generálneho partnera Volkswagen Slovakia, a. s., Tatravagónka Poprad, Brose Prievidza, Boge Trnava, Nord Pohony, Schaeffler Skalica, Walter Slovakia, Slovnaft, a. s, Konštrukta Industry, ako i ďalších partnerov: Výskumný ústav zváračský, Zväz automobilového priemyslu Slovenska, Zväz strojárskeho priemyslu SR, Slovenská spoločnosť údržby a, samozrejme, aj mediálnych partnerov, ako je magazín Mobilita-Stroje-Technológie-Ekológia a Qark.

Súčasťou finále Strojárskej olympiády je deň otvorených dverí Strojníckej fakulty a na oživenie súťaž Grand Prix. Vo vestibule fakulty sa v stánkoch prezentovali spolupracujúce firmy z priemyslu a priemyselné zväzy.

V rámci tohto podujatia sa konalo aj stretnutie hostí a partnerov Strojárskej olympiády s dekanom fakulty a stretnutie s  riaditeľmi a učiteľmi stredných škôl za účasti hostí z praxe. Hlavnou témou bola potreba vzdelávania technických predmetov a diskusia o problémoch na stredných školách ohľadne nedostatočnej podpory technického vzdelávania. Práve Strojárska olympiáda dokazuje už trinásty rok, že je veľkým prínosom popularizácie technického vzdelávania na Slovensku. Na podujatí sa zúčastnilo 45 stredných škôl a vyše 500 študentov z celého Slovenska. Návštevníci si mohli prezrieť priestory Strojníckej fakulty, jednotlivé ústavy a laboratóriá i ukážku stavebných strojov na parkovisku pred fakultou. Z dôvodu veľkého záujmu študentov finále Strojárskej olympiády prebiehalo až v siedmich komisiách. Prezentovaných bolo spolu 64 študentských prác. Víťazmi jednotlivých komisií sa stali Filip Kollár s prácou Inteligentná IoT meteorologická stanica, Matúš Motyčák s prácou Automatický kurín, Oliver Schlet s prácou Aerodynamika karosérie RC modelu automobilu, Ilona Rusnáková s prácou Veterná elektráreň, Dávid Pipita s prácou Lúskač na orechy, Patrik Drahovský s prácou 3D tlačiareň a Matej Gurnák s prácou Stavba bezpilotného diaľkovo riadeného lietadla s pokročilými navigačnými funkciami. Súťaž Grand prix prebiehala na dvoch trasách. Víťazmi trasy A sa stalo družstvo Obrábacie nože pod vedením kapitána Martina Backa. Na trase B dominovalo družstvo Adlerka tím pod vedením Jakuba Dobrovodského. Tento rok medzi najúspešnejšie školy patrili SPŠE Karola Adlera v Bratislave, Spojená škola v Tvrdošíne, Stredná priemyselná škola strojnícka a elektrotechnická v Nitre, Stredná priemyselná škola v Dubnici nad Váhom, SPŠE v Piešťanoch, Spojená škole v Nových Zámkoch, SOŠ v Starej Turej a Stredná priemyselná škola strojnícka v Bratislave (Fajnorka). Na slávnostnom finále pri odovzdávaní cien zaspievala skupina Arcon, ktorá svojím živým vystúpením rozprúdila príjemnú zábavu v Aule Aurela Stodolu. Špeciálnu cenu, elektrickú kolobežku, získal Matúš Motyčák, ktorý zabodoval aj vo finále Strojárskej olympiády. Šťastnému študentovi odovzdal cenu dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave Dr. h. c. prof. Ing. Ľubomír Šooš, PhD.

 

Úspech u študentov mal aj sprievodný program podujatia vo vestibule:

- autogramiáda profesionálnych jazdcov Mateja Homolu a Richarda Gondu

- trenažér jazdy na pretekárskych okruhoch od Slovakia Ring

- prezentácie firiem (ABB, BOGE, Brose, Boge, VW, Tatravagónka, Slovnaft, Schaeffler – partnerov podujatia)

- komponenty od firmy Schaeffler – rozkladacia prevodovka

- formulový tím STUBA GREEN TEAM

Expozície od spoločnosti Kvant: parný stroj s vysávačom, levitujúca žiarovka, tlačidlový postreh, spektrometer, geometrická optika, laserová „harfa“


Ing. Katarína Grandová

Koordinačné centrum odborného vzdelávania

www.sjf.stuba.sk


Fotogaléria k článku