Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Slovenskí študenti prešli na liter paliva skoro 400 km


V dňoch 22. až 24. septembra 2017 sa tím študentov FME Racing Team zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zúčastnil na podujatí Shell Eco-marathon Türkiye v Istanbule. Bolo to kvalifikačné podujatie na celoeurópsku súťaž Shell Eco-marathon Europe. Súťažný tím tvoria študenti Ústavu dopravnej techniky a konštruovania, pričom zahŕňa študentov zo všetkých troch stupňov štúdia. Podstatou súťaže Shell Ecomarathon je navrhnúť vozidlo, ktoré bude mať najvyšší dojazd na jeden liter paliva. Súťaž je rozdelená do 3 kategórií podľa druhu pohonu: pohon spaľovacím motorom, elektrický pohon a vodíkový pohon.

Vozidlo FME Racing Teamu súťažilo v kategórii spaľovacích motorov s benzínovým motorom Honda GX25, ktorý poháňa vozidlo tvorené samonosnou karosériou z karbónu. Navrhli a vyrobili ju sami študenti. Pri úprave formuly využili aj technológiu 3D tlače – s ňou vytvorili štartér a časti sania. Hmotnosť vozidla je 50 kg, výkon motora je približne 0,8 kW a maximálna dosiahnuteľná rýchlosť sa pohybuje na úrovni 40 km/h.

Na podujatí v Turecku sa zúčastnilo 26 tímov z Grécka, Bulharska, Turecka a zo Slovenska. Každý z tímov mal rovnakú úlohu – prejsť 10 okruhov dlhých 620 metrov za čas kratší ako 20 minút, pričom dôraz bol na spotrebu paliva. Z toho dôvodu bolo treba skĺbiť vhodné naladenie motora, minimalizovať odpory vozidla a zvoliť najlepší spôsob prejazdu trate v časovom limite. Pri takomto druhu súťaže je vodič kľúčovým prvkom úspechu. Po odjazdení prvého meraného pokusu bol dojazd 342 km na liter paliva. Nasledovala úprava motora, zvolenie inej taktiky prejazdu trate a ďalšie drobné úpravy na vozidle, ktoré v druhom meranom pokuse zvýšili dojazd na 377 km na liter paliva.

S týmto výsledkom sa slovenskému tímu podarilo v konkurencii ostatných tímov danej kategórie zvíťaziť, čím si zabezpečil účasť na celoeurópskej súťaži v roku 2018. Shell Eco-marathon je pritom jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Študenti si vozidlá sami navrhujú a vlastnoručne vyrábajú. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. V začiatkoch (pred 30 rokmi) štartovali študenti na drevených vozidlách poháňaných motormi z kosačiek, dnes je na štarte viac ako dvesto rôznych prototypov z najmodernejších materiálov. Do mája 2018 je cieľom FME Racing Teamu vozidlo doladiť a dostatočne otestovať s ohľadom na zvýšenie spoľahlivosti pri znížení hmotnosti, a teda aj predpokladaného zvýšenia dojazdu na liter paliva. Celý projekt stavby vozidla a účasti na súťaži by nebol možný bez podpory sponzorov a partnerov, ktorých si študenti musia zháňať sami. No veria, že tento úspech ukáže mladým nasledovníkom, aké čaro má aj v súčasnosti technika a že vytrvalou prácou možno dosiahnuť úspechy aj v medzinárodnej konkurencii.

www.sjf.stuba.sk

Fotogaléria k článku